PORADCA
3 tipy na osvetlenie jedálenského stola

OSVETLENIE JEDÁLNE 3 tipy na osvetlenie jedálenského stola

Osvetlenie jedálne je o dokonalom závesnom svetle umiestnenom nad jedálenským stolom - flexibilnom, výškovo nastaviteľnom a stmievateľnom. Koncepcia osvetlenia jedálne zahŕňa aj príjemné orientačné svetlo osvetľujúce zvyšok jedálne - napríklad nepriamo osvetlenými nástennými svietidlami. Zvyčajne sa dopĺňa individuálnym akcentovým osvetlením - od batériovej lampy na prestieranie pri stole až po LED pásik umiestnený na sklenenej vitríne.


Objavte teraz

#1 Ako nájdem správny koncept osvetlenia jedálne?

Na rozdiel od obývacej izby je v jedálni zamerané na plošné osvetlenie - závesné svietidlo nad jedálenským stolom. Tvorivá cesta začína ich výberom, po ktorom nasleduje útulné orientačné svetlo a originálne zdôrazňujúce osvetlenie. Osvetlenie jedálne je k dispozícii v rôznych štýloch, napríklad dizajnovom, staromódnom, vidieckom alebo priemyselnom.

Osvetlenie plochy

Typicky je stôl ústredným prvkom v jedálni. Či už je to jednoduchý jedálenský stôl alebo pompézny - jedálenský kút si určite zaslúži vlastný zdroj svetla. Najlepšou voľbou pre jeho zaostrené osvetlenie je závesné svietidlo, v závislosti od tvaru stola, s jedným alebo viacerými svietidlami.


Základné osvetlenie

Nielen jedálenský stôl, ale aj zvyšok jedálne musí byť dobre vybavený osvetlením. Nástenné svietidlá s príjemným nepriamym osvetlením poskytujú orientáciu v jedálni. Tento svetelný efekt môže produkovať aj stojaca lampa. Vhodné na príjemné nepriame všeobecné osvetlenie: reflektory namontované na koľajničkovom systéme, ktoré diskrétne osvetľujú jedálenskú stenu.


Zvýrazňujúce osvetlenie

Koncepciu osvetlenia jedálne možno ďalej vylepšiť osvetlením skriniek, príborníkov a vitrín farebnými alebo bielymi svetelnými efektmi. Osvetlenie tiež pomôže zvýšiť viditeľnosť vo vnútri skríň a vitrín. Atmosféru spestrujú aj LED sviečky, svetlá na obrazy alebo osvetlené police.


#2 Aké osvetlenie je optimálne pre jedálenský stôl?

Závesná lampa je ideálnym riešením na osvetlenie jedálenského stola. Kužel svetla smerujúci nadol osvetľuje stôl a jeho bezprostredné okolie. Čím nižšie lampa visí, tým viac svetelného kužeľa vyžaruje svetlo zamerané na plochu jedálenského stola. Svietidlo by však v žiadnom prípade nemalo brániť očnému kontaktu s osobou oproti. Optimálna minimálna vzdialenosť medzi spodným okrajom lustra a doskou stola je približne 60 cm. Výškovo nastaviteľné modely svetiel tak ponúkajú absolútnu flexibilitu.

Jednoplamenné závesné svetlá

Ak máte okrúhly alebo dokonca malý štvorcový jedálenský stôl, veľmi dobrou voľbou je závesné svietidlo s jednou žiarovkou. Aby luster rovnomerne vyžaroval svetlo na okraj stola a stoličiek, mal by byť umiestnený v strede stola.


Závesné svietidlá s viacerými žiarovkami

Pri obdĺžnikovom alebo veľkom oválnom stole alebo dokonca pri podlhovastom stole nestačí jediný zdroj svetla na to, aby sa celá jedáleň ponorila do rovnomerne rozloženého príjemného svetla. Tu prichádzajú na rad modely s viacerými žiarovkami alebo modely, ktoré majú niekoľko žiaroviek umiestnených vedľa seba. Čím širší je stôl, tým viac jednotlivých zdrojov svetla je potrebných.


Orientačné svetlo

Okrem závesnej lampy nad stolom by mala jedáleň ponúkať aj príjemné orientačné svetlo - ideálne sú nástenné lampy s nepriamym svetlom. Túto funkciu môžu plniť aj reflektory, stojacie lampy, stolové lampy a systémy káblového alebo koľajnicového osvetlenia. Vďaka tomu je jasný kontrast medzi jedálenským stolom a zvyškom miestnosti príjemný na pohľad!


#3 Zvýraznite detaily pomocou mnohostranného zvýrazňujúceho osvetlenia

Nielen jedálenský stôl, ale aj okolitý nábytok, ako sú vitríny, skrinky alebo príborníky, môžu byť vecami, na ktoré je majiteľ obzvlášť hrdý. Dokonca ani vlastné umelecké diela na stene alebo osobné suveníry či fotografie umiestnené na komode nemusia byť odstránené, ale môžu upútať väčšiu pozornosť pomocou dodatočných zdrojov svetla bez toho, aby sa výrazne zmenili svetelné podmienky.

Stolové lampy

Ideálne sú stolové lampy na komodách a príručných stolíkoch. Poskytujú akcentové svetlo, ktoré si môžete vychutnať a relaxovať. V závislosti od osobného vkusu môžu byť stolové lampy v jedálni zariadené v rôznych štýloch - od škandinávskeho vzhľadu cez prírodnú eleganciu až po vidiecky štýl.


Osvetlenie políc

Svetlá s ďalšími funkciami sú praktické, originálne a upútajú pozornosť každého. Najmä keď svietia ako nástenná polica a zároveň poskytujú úložný priestor. Na stene v jedálni je to pre milovníkov dekorácií nevyhnutnosť. Niektoré modely môžu mať funkciu nabíjačky pre smartfóny.


Svetlo na batérie

Moderné stolové lampy, ktoré sú čoraz obľúbenejšie v bezdrôtových verziách, môžu vyzerať efektne zavesené nad jedálenským stolom. A ako dekorácie na stôl sa dajú použiť vo viacerých verziách. Úplne moderná alternatíva klasickej sviečky. A vďaka dobíjacej batérii je svietidlo Licht2Go také flexibilné, že ho môžete po večeri preniesť napríklad z jedálenského stola na konferenčný stolík.


LED pásy

Farebné alebo biele LED pásy vyzerajú obzvlášť krásne na policiach alebo vo vitrínach. Obzvlášť praktické sú tie, ktoré sa dajú ľahko ovládať pomocou smartfónu. Vďaka tomu môžete ľahko nastaviť farbu svetla alebo čas, kedy sa má svetlo automaticky zapnúť a vypnúť.


Nábytkové svietidlá

V prípade nábytku s úložnými priestormi a pevnými policami sú dobrou voľbou vstavané nábytkové svietidlá alebo povrchové nábytkové svietidlá, ktoré vrhajú na úložné priestory jasné a teplé svetlo. Vďaka tomu máte svoje obľúbené porcelánové hrnčeky vždy na očiach a môžete sa z nich vždy tešiť.


Osvetlenie obrazov

Každý, kto si potrpí na luxusný dizajn, si určite bude chcieť vyzdobiť steny obrazmi alebo fotografiami. Svetlá na obrazy - namontované priamo nad objektom - sú ideálne na vystavenie vašich obľúbených umeleckých diel.


LED sviečky

LED sviečky a elektronické čajové sviečky prirodzene blikajú a dokážu vytvoriť atmosféru počas večere. Možno ich umiestniť priamo na jedálenský stôl, komodu alebo príborník. Technológia LED je energeticky účinná, čo znamená, že sviečka horí až niekoľko hodín a riziko skutočného požiaru je eliminované.


FAQ: Často kladené otázky týkajúce sa osvetlenia v jedálni

Na čo by ste si mali dať pozor pri výbere správnej jedálenskej lampy?

Ako vysoko musí byť lampa zavesená nad stolom?

Koľko lúmenov by mal mať zdroj svetla pre jedálenský stôl?

Ktoré lampy patria do jedálne?

Ako nájdem správny koncept osvetlenia svojej jedálne?

Aké materiály sa používajú v závesných svetlách?