- Predchádzajúci
- 1
- 2
- 3
- ...
- 14
- Ďalší
Svietidlá, ktoré nie sú iba kultom, ale aj umeleckým objektom. Ktoré sú pravidelne oceňované najrenomovanejšími medzinárodnými cenami za dizajn. Ktoré zjednocujú elegantne štýlový dizajn s najmodernejšou svetelnou technikou, vďaka čomu sa stávajú jedinečnými optickými magnetmi pre súkromné obytné priestory, ako aj pre reštaurácie, kancelárske budovy a hotely. Spoločnosť, ktorá stavia do stredobodu človeka a jeho potreby, aby zlepšila jeho kvalitu života. Pritom ale nikdy nezabúda na zodpovednosť voči životnému prostrediu.
Artemide – názov talianskej spoločnosti, ktorá nevyrába iba svietidlá, z ktorých sa stávajú ikony, ale nedávno sa takouto ikonou aj stala.
Pretože Artemide na seba kladie tie najvyššie nároky. Najvyššie nároky na formálnu estetiku, na štýlový a nadčasový dizajn. Ale aj najvyššie nároky na kvalitu a predovšetkým na najmodernejšiu svetelnú techniku.
Taliansku značku Artemide založili v roku 1960 Ernesto Gismondi a Sergio Mazza. Rýchlo pritom prebehlo získanie nových trhov, takže sa už v roku 1980 otvorila prvá pobočka v USA a iba o 6 rokov neskôr taktiež aj v Nemecku, v meste Frödenberg/Ruhr. Dnes je Artemide jedným z popredných svetových výrobcov dizajnérskych svietidiel, úspešnou medzinárodne pôsobiacou spoločnosťou so 750 zamestnancami, ktorá pôsobí v 24 rôznych krajinách a ktorej žiarivé umelecké diela sú vystavené v 55 výstavných priestoroch po celom svete. Súčasťou úspešnej dizajnérskej značky s hlavným sídlom v talianskom Pregnana Milanese sú v dnešnej dobe vlastné výrobné závody v Taliansku, vo Francúzsku, v Kanade a Maďarsku, ako aj sklárska manufaktúra a vlastné podnikové výskumné laboratórium.
Názov spoločnosti – Artemide – je pritom odvedený z jedného z najdôležitejších božstiev gréckeho panteónu: Artemis – bohyňa lovu, lesa a mesiaca. A presne mesiac, svetielkujúce hviezdy, vzdialené, neprebádané galaxie a nesmierna veľkosť a tajomstvá vesmíru, sú od začiatku súčasťou tejto fascinujúcej talianskej spoločnosti. Vychádzajúc zo svojej pôvodnej profesie v oblasti vesmírnej a raketovej techniky, je vesmír od ranného veku svetom Ernesta Gismondiho, zakladateľa Artemide, ktorý sa narodil v roku 1931 v talianskom San Remo.
Tu mohol a je môže prežívať svoju túžbu po inovácii a nových technikách, skúšať novodobé materiály, ako aj suroviny a sprístupniť ich ľuďom svojským spôsobom. Výsledok: jedinečný! V spolupráci s najrenomovanejšími svetovými dizajnérmi, ale aj s novými talentmi, vznikajú kreácie, z ktorých sú ľudia nadšení – na všetkých úrovniach. Kreácie, z ktorých sa stávajú skutočné ikony a ktoré jedinečným spôsobom spájajú najmodernejšie technológie s tradičným umeleckým remeslom, aby ľuďom poskytli vyššiu kvalitu života a pohodu.
Artemide nie je iba jedným z popredných výrobcov v oblasti dizajnérskych svietidiel pre obytné priestory. Medzi popredné spoločnosti patria aj v oblasti architektonického osvetlenia, kde po celom svete realizujú projekty so známymi architektmi, ako sú napr. Herzog & de Meuron.
Človek a jeho potreby. Tzn., jeho túžba po flexibilite a optimálnom svetle pri súčasnom šetrení životného prostredia vďaka minimálnej spotrebe zdrojov. Aby sa zvýšila jeho kvalita života a jeho pohoda. To je „The Human Light“. To je práve to, za čím si stojí talianska spoločnosť Artemide už vyše päť desaťročí a čo stavia do popredia vo všetkých svojich konceptoch osvetlenia a dizajnoch svietidiel. Pretože individuálne riešenia osvetlenia sú pre Artemide samozrejmosťou. Stredobodom je človek a jeho potreby – koncepty osvetlenia sa im prispôsobujú.
Lenže svet a jeho obyvatelia sa vyvíjajú ďalej. Svet osvetlenia sa vyvíja ďalej – závratnou rýchlosťou. A rovnako aj Artemide. Pretože inovácia, neúnavné úsilie o pokrok, je jednou z hnacích síl talianskeho prémiového výrobcu Artemide. Nejde iba o to, využiť už existujúce, moderné, ako aj zdroje šetriace materiály a podporovať, ako aj využívať moderné technológie, ako napr. LED, ale neúnavne sa usilovať o nový, zatiaľ neobjavený pokrok a zlúčiť ho s najvyšším umeleckým nárokom do jedinečného produktu.
A to nielen v prospech človeka, ale aj životného prostredia. Nie je to teda iba „The Human Light“, ale aj „The Responsible Light“, na čo sa Artemide vo svojej filozofii spolieha. A s týmto ďalším rozvíjaním firemnej filozofie má Artemide na zreteli, že si čoraz obmedzenejšie zdroje energie, pri zároveň rastúcej spotrebe ľudstva, vyžadujú zmenu myslenia v hlavách ľudí na celom svete.
Deshalb setzt der italienische Designerleuchten-Hersteller auf einen absolut ganzheitlichen Ansatz bei seinen Produkten. Der gesamte Lebenszyklus einer Leuchte wird dabei akribisch betrachtet und maximal effizient und umweltschonend durchgeführt – von der Auswahl der Rohstoffe über den Produktionsprozess bis hin zum Recycling. Doch natürlich wird auch der Schritt vor der Fertigung, vor der Idee für ein Produkt, bei diesem ganzheitlichen Ansatz berücksichtigt.
So strebt das Forschungsteam von Artemide unermüdlich nach Verbesserung, nach technischem Fortschritt, um die Lichttechnik zu perfektionieren und dabei die Energieeffizienz und nachhaltige Produktionsverfahren zu optimieren. Aber auch Möglichkeiten zur flexiblen Lichtsteuerung durch Smartphone-Apps, schallabsorbierende Leuchten sowie die Datenübertragung durch Licht sind zurzeit Schwerpunkte in der Forschungsabteilung im Hause Artemide.Preto sa taliansky výrobca dizajnérskych svietidiel spolieha v prípade svojich produktov na absolútne uceleným prístup. Celý životný cyklus svietidla sa pritom presne zváži a zrealizuje čo najefektívnejšie a najšetrnejšie k životnému prostrediu – od výberu surovín, cez výrobný proces, až po recykláciu. Pri tomto ucelenom prístupe sa zohľadňuje aj krok pred výrobou, pred nápadom vytvorenia produktu.
Preto sa výskumný tím Artemide neúnavne usiluje o vylepšenie, ako aj o technický pokrok, aby zdokonalil svetelnú techniku a optimalizoval pritom energetickú účinnosť a trvalo udržateľné výrobné postupy. Ale aj možnosti flexibilného ovládania osvetlenia prostredníctvom aplikácií na smartfónoch, svietidlá pohlcujúce zvuk, ako aj prenos dát prostredníctvom svetla, sú v súčasnosti ťažiskom výskumného oddelenia v Artemide.
Hľadáte pravú, svietiacu dizajnovú ikonu, ktorá ani po desaťročiach nestratí nič zo svojej fascinácie a estetiky? Potom ste u Artemide na správnom mieste. Pretože svietidlá Artemide sú svietiace umelecké diela, vytvorené svetoznámymi umelcami. Sú to dizajnové objekty, ktoré pretrvajú každý štýl a vďaka ich jedinečnému charakteru a ich nadčasovej elegancii sa samé stanú fascinujúcimi ikonami s ohromujúcim ohlasom.
Pretože je jedno, či ide o novinky alebo klasiku, či o stojanové, závesné alebo stolové svietidlá – svietidlá Artemide sú pravidelne oceňované najznámejšími cenami za dizajn – medzi nimi red Dot Award, IF Design Award alebo viacnásobne Compasso d´Oro, jedným z najvýznamnejších ocenení za priemyselný dizajn na medzinárodnej úrovni. Preto ani nie je prekvapujúce, že svietiace umelecké diela Artemide možno nájsť nielen v súkromných priestoroch, obchodných priestoroch, hoteloch a noblesných reštauráciách, ale aj v najznámejších múzeách tohto sveta v Paríži, Londýne a New Yorku.
Rodina svietidiel Mercury, ktoré stvoril Ross Lovegrove. Svietidlo Cadmo, ktoré stvoril Karim Rashid. Svietidlo Empatia, ktoré stvorili Carlotta Bevilacqua a Paola Di Arianello alebo svietidlo Demetra, ktoré stvoril Naoko Fukasawa – posledné dve svietidlá získali v roku 2014 prestížne ocenenie iF Product Design Award. Iba niekoľko príkladov pôsobivej rozmanitosti ocenených svietidiel od Artemide.
Ale pravdepodobne najznámejšími svietidlami od Artemide, ktoré sa po celom svete tešia kultovému statusu a ktoré boli ocenené mnohými cenami za dizajn, sú stolové svietidlo Tizio, ktoré v roku 1972 stvoril nemecký dizajnér Richard Sapper, stolové svietidlo Tolomeo Tavolo, ktoré v roku 1987 stvorili Michele De Lucci a Giancarlo Fassina a svietidlo Eclisse, ktoré v roku 1967 stvoril Vico Magistretti.
Absolútna štýlová ikona. Skutočná svietiaca klasika. Pravdepodobne najslávnejšie a najznámejšie svietidlo na písací stôl na svete, ktoré žiari v najkrajšom svetle nielen v najznámejšom nemeckom krimiseriáli a v kine, ako aj televízii u pravdepodobne najznámejšieho britského tajného agenta, ale aj vo vestibuloch noblesných hotelov, v kancelárskych budovách veľkých spoločností, v rôznych obchodoch a výstavných priestoroch a samozrejme aj v súkromných obytných domoch. Toto je stolové svietidlo Tolomeo Table od Artemide.
Tajomstvo úspechu tohto stolového svietidla, jedného z najpredávanejších a najobľúbenejších dizajnových klasík na svete: jej priamočiary, nadčasový dizajn v spojení s modernou technikou a maximálnou flexibilitou a multifunkčnosťou.
Na základe inšpirácie pradávnym zdvíhadlom rybárskej siete z obce Apúlia, možno prostredníctvom premysleného drôteného lanovodu a pohyblivých kĺbov svietidlom Tolomeo plynule hýbať a presne ho prispôsobiť individuálnym potrebám. Nielen teleso svietidla, ale aj hlava svietidla ponúka maximálnu flexibilitu. Pretože bola navrhnutá tak, aby sa mohla otáčať o 360°, teda jedenkrát okolo vlastnej osi, a aby sa jedným uchopením dala zafixovať vo vybranej pozícii. Výsledkom je jedinečný rozsah pohybu s najvyšším komfortom, ktorý jednoducho nadchne.
Tolomeo Table vyvinul v roku 1987 dizajnér a architekt Michele de Lucchi v spolupráci s Giancarlo Fassina. Od jeho uvedenia spoločnosťou Artemide je Tolomeo medzinárodným úspechom a bolo poctené mnohými cenami za dizajn a oceneniami, ako Compasso d'Oro (1989), jedným z najdôležitejších ocenení za priemyselný dizajn. Už vyše 30 rokov určuje Tolomeo merítka, „pohlcuje“ najlepšie technické inovácie a dizajnové trendy, jedinečným spôsobom demonštruje svoju schopnosť transformácie a napriek tomu zostáva verné sebe a svojmu charakteru.
Postupom času sa okolo Tolomeo Table rozrástla veľká rodina svietidiel – od stolového a stojanového svietidla až po nástenné svietidlo a svietidlo so štipcom, s výškou od 73 cm, cez 129 cm alebo aj 329 cm, s integrovanou svetelnou technikou LED alebo bez nej, ponúka Tolomeo v najrôznejších vyhotoveniach ocenený dizajn a najlepšie svetlo pre akékoľvek životné situácie.
Stolová lampa Tizio je spolu s lampou Tolomeo Tavolo jedným z najznámejších svietidiel od Artemide a medzičasom patrí k absolútnym ikonám priemyselného dizajnu. Tizio, ktoré v roku 1970 navrhol svetoznámy, z Mníchova pochádzajúci, produktový dizajnér Richard Sapper, nestratilo dodnes nič zo svojej fascinácie.
Dnes môže byť Tizio voliteľne vybavené žiarovkami LED. Svojho času ale bolo jedným z prvých svietidiel, ktoré využívalo novú nízkonapäťovú techniku a vďaka integrovanému transformátoru v základni nepotrebovalo žiadne ďalšie rušivé káble na elektrické napájanie. V tej dobe nezaujala iba nová technika, ale aj funkčnosť a dizajn stolového svietidla. Pretože vďaka v svietidle zabudovaným závažiam bolo možné individuálne nastaviť hlavu svietidla, ako aj rameno svietidla v akejkoľvek pozícii. Ťažné pružiny, ako u iných svietidiel na písací stôl, už preto neboli potrebné.
Aj v dnešnej dobe poskytuje stolové svietidlo Tizio ľuďom na mnohých písacích stoloch to najkrajšie svetlo v najušľachtilejšom dizajne a stalo sa skutočnou svietiacou klasikou.
Guľovitý tvar v senzačnej farbe – čo vyzerá ako model zo sedemdesiatych rokov, ním v skutočnosti aj je. Pretože fascinujúceu stolovú lampu Eclisse navrhol v roku 1967 pre prémiového výrobcu svietidiel Artemide známy dizajnér, urbanista a architekt Ludovico, „Vico“, Magistretti. Už v tom istom roku ocenené Compasso d'Oro, jednou z najstarších a najvplyvnejších cien za dizajn na svete, je Eclisse ešte dnes jedným z absolútnych majstrovských diel od Artemide, ktoré si po celom svete získalo kultový status. Artemide Eclisse pritom spája fascinujúci, elegantne-dômyselný dizajn s príjemnou flexibilitou pre dokonalý komfort.
Pretože osvetľovací prostriedok svietidla Eclisse je obklopený osobitným tienidlom. Lepšie povedané: dvoma dáždnikmi – v tvare pologule. Pritom sa vo vonkajšej, pevnej pologuli nachádza ďalšia, ktorú možno otáčať a ktorá funguje ako stmievač. Vďaka tomu je veľmi jednoduché individualizovať svetlo a v závislosti od potreby a pocitu raz tieniť viac, raz menej a vytvárať tak neustále nové svetelné pomery.
Závesné svietidlo Pirce, Eggboard, Ameluna alebo Chlorophilia, stolové svietidlo Tizio, Tolomeo, Demetra, Melampo Notte alebo aj nástenné svietidlá Droplet Mini, Talo alebo Surf 300 – iba niekoľko názvov fascinujúcich svietidiel z rozsiahleho sortimentu talianskej manufaktúry noblesných svietidiel Artemide. Lenže akí ľudia sa skrývajú za nápadmi týchto jedinečných dizajnových objektov, vďaka ktorým môžu obytné priestory, noblesné hotely, obchodné priestory a slávne múzeá ako Museum of Modern Art zažiariť v najkrajšom svetle? Nuž. Dizajnéri a umelci, ktorí z poverenia Artemide navrhujú najfascinujúcejšie svetelné objekty a patria medzi najznámejšie osobnosti vo svojom odbore na celom svete.
Taliansky dizajnér a architekt Michele De Lucchi, nemecký priemyselný dizajnér Richard Sapper, škótsky dizajnér Ross Lovegrove, US-Američan Karim Rashid alebo aj japonský módny návrhár Issey Miyake – iba niekoľko z početných národných a medzinárodných umelcov, ktorí formujú noblesnú značku Artemide so svojimi dielami. K úspechu tejto jedinečnej spoločnosti však svojimi kreáciami prispieva aj samotný Ernesto Gismondi – v počiatočných rokoch pôsobiaci pod pseudonymom Örni Halloween – a jeho manželka Carlotta Bevilacqua, známa talianska dizajnérka a architektka.
Avšak sa v portfóliu talianskej značky nenachádzajú iba známe mená umelcov. Podporovaní sú aj talentovaní mladí dizajnéri a u Artemide nachádzajú priestor pre svoje kreatívne nápady.
Krajina pôvodu: Taliansko
Rok založenia: 1960
Zakladatelia: Ernesto Gismondi, Sergio Mazza
Ocenenia: Compasso d'Oro | Red Dot Design Award | Wallpaper Design Award | iF Produkt Design Award
Adresa:
Artemide S.p.A.
Via Bergamo 18
20010 - Pregnana Milanese
Prečiarknuté ceny na lumories.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.