PORADCA
osvetlenie v spalni

OSVETLENIE SPÁLNE 8 rád pre príjemnejšiu atmosféru a viac komfortu

Jedno stropné svietidlo, dve nočné stolové svietidlá a osvetlenie spálne je kompletné? Možno v minulosti. Dnes má osvetlenie spálne toľko podôb, že sa každý fanúšik interiéru môže dosýta vyblázniť. Čomu treba venovať pozornosť pri osvetlení spálne, aké trendy a štýly sa práve presádzajú, a ako sa dá navodiť útulná atmosféra nepriamym osvetlením sa dozviete v našich radách.


Nakupuj teraz

#1 Aké štýly sa v spálni cítia ako doma?

Od moderného až po romantický štýl zariadenia. Čo sa týka osvetlenia spálne je možné všetko. Pri všetkých možných trendoch a štýloch treba v spálni venovať pozornosť najmä jednému aspektu: útulná atmosféra s mnohými nepriamymi zdrojmi svetla, aby vás ráno pri zobudení priamo neoslnili.


Obľúbenými štýlmi do spální je útulný štýl Scandi, ktorý sa postará o atmosféru jednoduchými farbami a prírodnými materiálmi, a štýl Oriental-Chic, ktorý prináša extra dávku romantiky.

Do útulného konceptu spálne tiež zapadajú nápady na osvetlenie v modernom vidieckom štýle, v štýle vintage alebo v slnečnom stredomorskom dizajne. Výber je rozmanitý a pre každý štýl, ktorý už v spálni prevláda, existuje vhodné svietidlo snov pre ešte dokonalejšie spríjemnenie prostredia. Jedno majú všetky štýly spoločné: V časoch modernej technológie LED patrí osvetlenie LED samozrejme aj do modernej spálne.


#2 Alternatívy ku klasickej nočnej stolovej lampe

Stolová lampa na nočnom stolíku je jednou z možností – dobrou, priznajme si. Avšak moderné nápady na osvetlenie spálne dokážu oveľa viac! Absolútne v trende: závesná lampa vedľa čela postele – takto je večerné čítanie zábavnejšie!


Aj nástenné svietidlá za čelom alebo vedľa čela postele vytvárajú v spálniach prekrásne svetlo – najlepšie v trendových farbách a materiáloch. Pohľad na moderný filamentový osvetľovací prostriedok so šarmom v štýle retro je tiež dovolený.

Aj stojanové svietidlo je štýlovou alternatívou do spálne. Umiestnené vo výške hlavy vedľa postele a v prípade manželskej postele vpravo a vľavo od nej, poskytuje optimálne svetlo na večerné listovanie v obľúbenom časopise. Obľúbeným doplnkom interiéru sú aj nočné stolové svietidlá s užitočnými funkciami, akou je napríklad inteligentné svetlo s indukčnou nabíjacou podložkou.


#3 Osvetlenie postele: Už žiadne tápanie po spínači svetla v noci

Len čo prst na nohe vyčnieva z postele, rozsvieti sa svetlo! Možné to je pruhmi a malými nočnými svetlami, ktoré sa pripevnia pod posteľ a vďaka snímačom reagujú na úrovni predložky pred posteľou na pohyby v dosahu. Takto nemusíte pred prejdením do kúpeľne tápať po spínači svetla.


Nočné svetlá, ktoré dokážu viac, než iba reagovať svetlom na pohyb v tme, sú v našich spálňach samozrejme vždy vítané. Napríklad modely s prípojkou USB, ktorú môžete použiť na nabíjanie smartfónu.

Taktiež praktické: prenosné nočné svetlá so snímačom súmraku a akumulátorom, ktoré si môžete vziať všade tam, kde ich práve potrebujete. Ak potom máte k dispozícii ešte aj háčik na zavesenie, potom je naozaj ťažké tromfnúť túto flexibilitu!


#4 Inteligentné nápady na osvetlenie pre väčší komfort a pohodu

Spálňové stropné svietidlo, ktoré možno ovládať smartfónom a svieti najrôznejšími farbami – to prináša do miestností oddychu komfort a atmosféru! Ale nielen celkové osvetlenie je v dnešnej dobe inteligentné. Aj osvetlenie určitých oblastí a akcentové osvetlenie je dostupné ako inteligentný variant!


Vyzerá ako lampáš – no v skutočnosti ide o inteligentné svietidlo LED, ktoré môžete pohodlne ovládať z postele mobilným koncovým zariadením. S jemnými zmenami farieb a až 16 miliónmi rôznych farieb svetla to znamená čistú romantiku!

Že svietidlom môže byť aj nábytok, sme sa už naučili. Môžu však nahradiť aj hi-fi zostavu. Inteligentné modely, ktoré iba nesvietia, ale prehrajú aj obľúbený zoznam hudby zo smartfónu, patria do každej modernej spálne!


#5 Funkčné nápady na osvetlenie pre šikmé stropy

Ak máte spálňu v podkroví, môžete pri osvetlení siahnuť po pestrých dizajnových nápadoch. Vďaka tomu môžete šikmý strop vybaviť reflektormi, bodovými svietidlami, zapustenými svietidlami alebo panelmi a pruhmi LED. Často ich možno ovládať aj inteligentne.


Praktickým a zároveň štýlovým riešením na osvetlenie šikmých drevených trámov je aj systém s lankami. Spájacími prvkami možno svetlo individuálne pripevniť, a to dokonca aj za roh.

Na šikmé steny sú takisto vhodné aj lustre a závesné svietidlá – mimoriadne príťažlivo pôsobia spolu s rustikálnymi trámami. A kto sa neodváži na rebrík, môže v podkroví využiť aj celú paletu stojanových a stolových lámp. S flexibilnými tienidlami s možnosťou nasmerovania svetla to predstavuje všetko iné, než iba núdzové riešenie.


#6 Pre špeciálne akcenty: hviezdna obloha a spol.

V spálni je dostatok miesta pre individuálne dodatočné osvetlenie. Modernou povinnou výbavou komody je osvetlené kozmetické zrkadlo, napríklad s prípojkou USB na nabíjanie smartfónu.


O príjemnú atmosféru v spálni sa ale postarajú aj stropné svietidlá simulujúce hviezdnu oblohu. Najlepšie bude, keď si vyberiete model, ktorý môžete rozšíriť o ďalšie moduly a ovládať diaľkovým ovládačom.

Dekoratívne svietidlá, ako napríklad svetelné reťaze, taktiež dodajú spálni nádych romantiky a vytvoria príjemnú atmosféru. Čo tak napríklad svietiace štipce, ktorými môžete na stene zvýrazniť fotografie Vašich najkrajších chvíľ?


#7 Svietiaci nábytok alebo nápady na osvetlenie s úložným priestorom?

Úložného priestoru v spálni nikdy nie je dosť – tu regál, tam stolík. To je ideálne na odloženie lektúry pred spaním, šperkov a smartfónu na dosah ruky. Ak je polica zároveň aj svetlom v spálni, možno tento komfort už iba ťažko prekonať. A navyše to vyzerá aj štýlovo!


Aké praktické – veľké stojanové svietidlo, ktoré ponúka svoje verné služby aj ako nemý sluha, resp. stojan na oblečenie! Stačí chytiť vešiak a už môže byť Vaše oblečenie na ďalší deň zavesené bez pokrčenia a dokonale osvetlené.

Svietidlá s úložným priestorom sa výborne hodia aj ako nástenné nočné stolové lampy vo výške hlavy. Takto možno priamo pred zaspaním odložiť kriminálku a vypnúť svetlo – prajeme Vám: Sladké sny!


#8 Osvetlenie skrine: „handry“ vždy na očiach

Hektické hrabanie sa v tmavom šatníku – to môže byť úplne jednoducho minulosťou! Pretože so skriňovými svietidlami v podobe reflektorov, pruhov, bodových svietidiel a zapustených svietidiel sa rozjasní prehľad v šatníku.


Dôležité je pritom podanie farieb, ktoré je vyjadrené skratkou Ra. Aby farba obľúbeného oblečenia pôsobila ako za denného svetla a čo najprirodzenejšie, je perfektné hodnota Ra 100. Od Ra 80 možno hovoriť o dobrom, od Ra 90 o veľmi dobrom podaní farieb, v ktorom farebné odtiene odevu pôsobia nefalšovane.

Ak si nechcete zmasakrovať šatník skrutkami, môžete pokojne použiť lepiacu pásku. Malé bodové svietidlá na osvetlenie skrine sa dodávajú aj s lepiacimi páskami na zadnej strane – rovnako aj pruhy, ktoré možno jednoducho pripevniť týmto spôsobom.


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o osvetlení spálne

Aké svetlo/aká svietivosť je vhodná v spálni?

Aká farba svetla sa používa v spálni?

Aká žiarovka by sa mala použiť v spálni?

Aké stropné svietidlá by sa mali použiť v spálni?

Na čo si treba dávať pozor pri osvetlení spálne?