PORADCA
Osvetlenie kuchyne

OSVETLENIE KUCHYNE 9 rád pre osvetlenie rôznych kuchýň a kuchynských priestorov

Aby vznikol vyladený celkový koncept, záleží pri osvetlení kuchyne na správnom plánovaní. Krok 1: Základné osvetlenie. K tomu sa najlepšie hodí stropné svietidlo. Druhým krokom je neoslňujúce osvetlenie pracovných dosiek. Tretím krokom je pôsobivé ambientné osvetlenie, napríklad nepriamym svetlom z pásov LED. A kto má obytnú kuchyňu, môže v 4. kroku premýšľať o závesnom svietidle nad jedálenským stolom.


Nakupuj teraz

#1 Správne stropné svietidlo: Čo robiť a čo nerobiť

Do kuchyne sa najlepšie hodia stropné svietidlá z ocele, kovu, skla alebo z umelej hmoty. Pretože tieto materiály sa dajú ľahko poutierať a neabsorbujú zápach výparov z varenia.

Pre všeobecné osvetlenie sú dôležité výkonné neoslňujúce svietidlá. Pre stropné svietidlo v kuchyni sa odporúča flexibilne nastaviteľné spektrum od teplej bielej až po dennú bielu farbu s funkciou stmievania. Tak budú pokryté všetky činnosti – od upratovania a krájania až po príjemné posedenie.


#2 Pracovná doska s lampou pod skrinkou a spol.

Na krájanie zeleniny nestačí iba svetlo zo stropného svietidla. Pretože vlastné tiene by sťažili výhľad na pracovný priestor. Riešenie: Svetlo pod zavesenými skrinkami alebo na stene za pracovnou doskou.

Výber je pritom veľký – od nábytkových vstavaných svietidiel až po nábytkové podskrinkové svietidlá a panely. Mimoriadne praktické sú vstavané snímače pohybu, vďaka čomu sa svetlo rozsvieti vždy vtedy, keď sa v kuchyni pracuje. Okrem toho sa odporúčajú aj vtedy, ak chýba potrebná prípojka: Podskrinkové svietidlá so zástrčkou do zásuvky.


#3 Štýlové osvetlenie kuchynských ostrovčekov a barového pultu závesnými svietidlami

Väčšie kuchyne, v ktorých je priestor pre kuchynské ostrovčeky a barové pulty, sú perfektným javiskom pre fanúšikov svietidiel, aby sa kreatívne prejavili. Najväčšej pozornosti sa tu tešia elegantné dizajnové závesné svietidlá – skvelý pútač pohľadov do kuchyne.

Umiestniť môžete viacero závesných svietidiel s jednou žiarovkou vedľa seba alebo sa môžete rozhodnúť pre model s viacerými žiarovkami. V závislosti od toho, či sa majú použiť nad pracovnou doskou alebo nad priestorom na sedenie a jedenie, by ste mali vybrať teplú bielu alebo neutrálnu bielu farbu svetla. Mimoriadne všestranné sú výškovo nastaviteľné modely, ktoré možno prispôsobiť všetkým potrebám.


#4 Závesné svietidlo pre útulnú kuchyňu, ktoré musíte mať

Každý, kto má kuchyňu, má spravidla aj jedálenský stôl. V tomto prípade je závesné svietidlo ideálnou voľbou. Najlepšie výškovo nastaviteľné, s teplým bielym svetlom, ktoré možno stmievať.

Pre malý stôl úplne postačí aj jedno závesné svietidlo. Ak je stôl podlhovastý a aj o niečo väčší, potom je vhodné podlhovasté závesné svietidlo alebo niekoľko závesných svietidiel vedľa seba, ktoré sú umiestnené v rovnakom odstupe.


#5 Koľajnicové a lankové systémy pre celú kuchyňu

Individuálna kuchyňa si vyžaduje osobitné riešenia osvetlenia. Lankové systémy sú rovnako vhodné ako koľajnicové systémy. Skrátka s nimi môžete plánovať až za niekoľko rohov.

Iba s jedným elektrickým pripojením možno úplne individuálne osvetliť rôzne časti priestoru. A v rámci jedného systému možno pripojiť aj rôzne dizajny svietidiel – pre väčšiu rozmanitosť v kuchyni. Jedno je isté: Koľajnicové a lankové systémy nie sú iba čisto funkčné, ale skôr prínosom pre štýlový interiér.


#6 Osvetlenie malých kuchýň

Garsónka, či malý jednoizbový byt má často iba kuchynský kútik bez väčšieho miesta. V takom prípade treba kreativitu. Mimoriadne praktické sú svietidlá, ktoré zároveň fungujú aj ako police s odkladacou plochou.

A taktiež aj väčšie stojace regály s jasnými bodovými svietidlami poskytujú úložný priestor a príjemnú svetelnú atmosféru. A komu sa zapáčil svietiaci nábytok, by mal hneď aj popremýšľať o svietiacom odkladacom stolíku do kuchyne.


#7 LED lišty pre nepriame osvetlenie v pestrých farbách

Kto si chce v kuchyni vytvoriť osobitné svetelné akcenty, mal by do plánovania zahrnúť aj pásy LED. Tie možno pripevniť na spodný okraj pracovných plôch, ako aj na police a barové pulty.

To praktické: Pásy LED možno na definovaných miestach jednoducho skrátiť nožnicami – rozhrania sú miesta na prestrihnutie sú na produktoch príslušne označené. Svetelné pásy môžete namontovať aj za roh a dokonca aj odstrihnuté časti možno znovu spojiť špeciálnymi svorkami. Mimoriadne variabilné sú pásy LED pásiky s funkciou zmeny farby. V závislosti od produktu potom možno celý svetelný rozsah ovládať diaľkovým ovládačom alebo smartfónom.


#8 Perfektne osvetlené a zinscenované kuchynské bylinky

K dokonalej kuchyni samozrejme vždy patria aj čerstvé bylinky. Pretože s bazalkou, pažítkou a spol. možno tomu ktorému jedlu pridať ešte viac chuti.

Aby ste kuchynským bylinkám poskytli perfektné javisko, sú veľmi vhodné svietidlá pre rastliny. Niektoré jednoducho slúžia iba na ich peknú prezentáciu – ak má závesné svietidlo napríklad odstavnú plochu na črepníky – iné dokonca poskytujú svetlo podporujúce rast vo svetelnom spektre, ktoré je priaznivé pre rastliny.


#9 Inteligentný domov prichádza do kuchyne: pre komfort a zábavu

Inteligentný domov si už dávno našiel cestu do našich obytných priestorov. A aj v kuchyni nám inteligentná svetelná technika prináša mnohostranné výhody – počnúc komfortným ovládaním hlasom až po využitie dynamických programov osvetlenia.

Podoby inteligentného svetla v kuchyni sú mnohostranné. Mobilom ovládané LED panely možno napríklad pripevniť na osvetlenie pracovnej dosky pod závesné skrinky a ovládať ich smartfónom. Závesné svietidlá nad jedálenským stolom sa prostredníctvom RGB LED môžu postarať o farebné spestrenie. Komfort prinášajú do kuchyne aj modely, u ktorých možno prepínať medzi nepriamym a priamym osvetlením a nasmerovať svetlo do mnohých smerov v miestnosti.


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o osvetlení kuchyne

Aká jasná musí byť kuchynská lampa?

Koľko wattov by mala mať kuchynská lampa?

Akú farbu svetla by malo mať kuchynské svietidlo?

Na čo si treba dávať pozor pri výbere kuchynskej lampy?

Na čo si treba dávať pozor pri plánovaní osvetlenia kuchyne?

Zdieľajte vaše obrázky a inšpirujte sa. Stačí pridať #yessvetla.sk.

Označte vaše obrázky na Instagrame. Ukážte svoj interiér, obľúbené svietidlá, tipy a triky.