Ako nájsť správny ventilátor
Praktické a pohodlné: osvieženie stlačením tlačidla Nájsť ten správny ventilátor - prispôsobený vašim potrebám a obytnému priestoru - je veľmi jednoduché. Pred kúpou ventilátora by ste mali zvážiť, čo potrebujete: Má pracovať obzvlášť ticho, aby ste ho mohli používať aj v spálni? Mal by byť čo najmenší a mal by sa dať namontovať napríklad na šikmú strechu? Alebo by mal byť inteligentne ovládateľný a mať veľa možností nastavenia? Pomôžeme vám nájsť ten najlepší ventilátor.
Naše najlepšie odporúčania
Najlepší fanúšikovia Všetky typy ventilátorov
Novinky
Ako nájsť správnu veľkosť ventilátora
V závislosti od veľkosti miestnosti by ste sa mali uistiť, že priemer ventilátora je vhodný. Nasledujúci prehľad poskytuje dobrú orientáciu:
Malá izba, napr. izba pre hostí:
< 3 x 3 m
Ø: 76 - 122 cm
Veľká miestnosť, napr. obývacia izba:
< 6 x 6 m
Ø: 127 - 137 cm
Veľmi veľká miestnosť, napr. podkrovný byt:
> 6 x 6 m
Ø: od 142 cm
Stropné ventilátory s osvetlením a bez osvetlenia
Tichý šepot v spálňach Máte na strope len jednu elektrickú prípojku a neviete sa rozhodnúť, či ju chcete použiť pre ventilátor alebo stropné svetlo? Potom si jednoducho vyberte ventilátor s integrovanými LED diódami pre dobré všeobecné osvetlenie. K dispozícii je aj diaľkové ovládanie, ktorým môžete vybrať farbu svetla. Do spálne sa odporúča tichý model, napríklad s motorom WhisperWind®, ako je Hunter.
Obchod s ventilátormi
Inteligentné ventilátory
Pohodlie vďaka všestrannej ovládateľnosti V súlade s dobou možno ventilátory ovládať aj inteligentne - diaľkovým ovládaním alebo aplikáciou. Vďaka tomu môžete ľahko nastaviť rýchlosť a smer jazdy. Ak ventilátor funguje aj ako svetlo, farbu svetla možno nastaviť aj dotykom prsta. Ak chcete, môžete funkcie inteligentného osviežovača vzduchu vyvolať aj pomocou hlasového asistenta. Ďalšia možnosť: ak je k dispozícii od výrobcu, stačí dodatočne namontovať rádiový prijímač a neskôr ventilátor urobiť inteligentným.
Nakupujte inteligentné ventilátory
Chladný vánok vďaka stolným a podstavcovým ventilátorom
Cielené chladenie na ľubovoľnom mieste Stolové a podstavcové ventilátory sa dajú zapnúť v najbližšej elektrickej zásuvke v okamihu, keď je tam nečakane teplo. Obzvlášť obľúbené sú mobilné ventilátory pre kancelárie a domáce pracovne, ktoré sú buď nasmerované do konkrétneho rohu, alebo oscilujú vo väčšom polomere. Do obytných priestorov, od obývačky až po kuchyňu, však vnášajú aj vítané ochladenie a šmrnc - napríklad vďaka retro elegantným modelom.
Obchod so stolnými ventilátormi
Ventilátory s triedou ochrany IP
Občerstvenie vo vonkajšom salóniku Ak ani najkrajšie tienisté miesto v záhrade neposkytuje uprostred leta potrebné ochladenie, je čas na ventilátor v záhradnom salóniku. Stropné ventilátory, napríklad od tradičnej spoločnosti Westinghouse, s príslušným stupňom krytia minimálne IP44 možno bez problémov zavesiť v krytých častiach záhrady. Ak sa chcete len dočasne ochladiť, môžete si samozrejme vziať stolový ventilátor aj do záhrady na horúce popoludnie.
Obchod s vonkajšími ventilátormi
Najdôležitejšie fakty o fanúšikoch
Kedy je ventilátor užitočný?
Ventilátor je užitočný počas celého roka. Zatiaľ čo v letnom režime príjemne chladí, v zimnom režime - naopak - zabezpečuje dobrú distribúciu vykurovacieho vzduchu zachyteného pod stropom. Táto možnosť je ideálna na zníženie nákladov na vykurovanie. Ak chcete ventilátor využívať 365 dní v roku, mali by ste sa pri jeho kúpe uistiť, že má možnosť zimnej prevádzky.
Aké sú typy ventilátorov?
Stropné ventilátory sú pevne namontované a zapojené cez stropnú prípojku. K dispozícii sú buď výlučne na chladenie a distribúciu vzduchu, alebo s integrovanými LED žiarovkami na všeobecné osvetlenie. Stojanové a stolové ventilátory možno flexibilne umiestniť. Vďaka nabíjaniu batérie cez USB sú dokonca spoločníkom na cestách. Ventilátory sú už k dispozícii za menej ako 100 eur.
Aké technické detaily je potrebné zohľadniť?
Zaujímavý je výkon, vhodnosť pre určitú veľkosť miestnosti a rôzne úrovne intenzity. V závislosti od typu stropu venujte pozornosť hmotnosti. Podstavcové ventilátory by sa mali dať nakláňať a oscilovať (pohybovať hlavou). Praktické sú aj výškovo nastaviteľné podstavcové ventilátory. A možnosti ovládania siahajú od reťazcov až po aplikácie pre smartfóny.
Zimný režim
V zime sa teplý vykurovací vzduch, ktorý sa hromadí pod stropom, lepšie rozvádza po miestnosti. Vďaka tomu sú vaše nohy v teple a efektívne sa šetria náklady na vykurovanie.
Letný režim
V lete ventilátor cirkuluje vzduch a vytvára príjemný chladivý účinok na pokožku. Silu mnohých ventilátorov možno regulovať individuálne.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o úsporách energie
V prvom rade je dôležité objasniť, akým požiadavkám a priestorovým podmienkam by mal byť ventilátor prispôsobený. Ak sa nechcete trápiť s inštaláciou, vyberte si podstavný ventilátor, ktorý si vyžaduje iba zásuvku. Ak chcete ušetriť miesto na podlahe a zároveň využiť výhody zimnej prevádzky, vyberte si stropný ventilátor s možnosťou reverznej prevádzky. Ak chcete stropnú prípojku zároveň použiť na všeobecné osvetlenie, odporúčame vám použiť ventilátor s integrovaným LED svetlom. Ak chcete ventilátor integrovať do systému inteligentnej domácnosti, mali by ste si vybrať inteligentné modely. Na vonkajšie použitie si samozrejme vyberte ventilátor s vhodnou triedou ochrany IPaspoň IP44.
Priemer ventilátora by sa mal tiež zvoliť v závislosti od veľkosti miestnosti. Pre malé miestnosti s rozlohou menšou ako 10 m² postačuje priemer 76 - 122 cm. Väčšie miestnosti s rozlohou do 35 m² znesú priemer 127 - 137 cm. A ak to ide ďalej, napríklad do otvoreného podkrovného bytu, existujú aj ventilátory s ešte väčším priemerom, napríklad od spoločnosti Westinghouse s priemerom viac ako 250 cm.
Neexistuje všeobecná odpoveď na otázku, koľko wattov by mal mať ventilátor. Spotreba energie však závisí od rýchlosti ventilátora alebo od počtu otáčok za minútu. Pri modeli, ktorý ponúka rôzne úrovne otáčok, sa spotreba energie zvyšuje s počtom otáčok. V údajoch o výrobku sa uvádza aj výkon vo wattoch v súvislosti s rôznymi úrovňami rýchlosti, napr. výkon: 60/45/40 wattov; rýchlosť: 175/135/85 otáčok za minútu.
Ventilátor je užitočný, ak vám v lete chýba potrebné chladenie a prievan v dome alebo tienisté miesto v záhrade už nestačí. Ventilátor môže byť potrebný aj v zime, ak sa pod stropom hromadí teplý vykurovací vzduch. Ak ventilátor distribuuje vzduch v miestnosti v reverznom režime (reverzná funkcia) ako špeciálna zimná prevádzková funkcia, možno znížiť náklady na vykurovanie.
Stolové ventilátory sú najvhodnejšie na cielené osvieženie - napríklad pri stole. Vďaka nastaviteľnej oscilácii a sklonu možno podstavcové ventilátory nastaviť individuálne a zabezpečiť správnu cirkuláciu vzduchu a osvieženie - dokonca aj vo veľkých miestnostiach. Chladiaci účinok stropného ventilátora je bezkonkurenčný - čím väčší priemer, tým väčšia miestnosť sa musí ochladzovať. Jediná práca navyše spočíva v predbežnej inštalácii.
Pri stropnom ventilátore je táto otázka zbytočná vďaka pevnej inštalácii v strede miestnosti, ale nie pri stolnom alebo podstavcovom ventilátore. Ak je vonku príjemne chladno, môžete podstavec ventilátora umiestniť chrbtom k otvorenému oknu. Ten nasáva čerstvý vzduch a rozvádza ho po celej miestnosti. Ak je vonku už príliš horúco, umiestnite ventilátor na iné miesto v miestnosti. V závislosti od toho, ako intenzívne chcete byť osviežovaní, môžete ho nechať oscilovať alebo ho nechať v pokoji.
Na zabezpečenie najlepšej cirkulácie vzduchu v lete je najlepšie nastaviť podstavec ventilátora tak, aby jeho hlava smerovala mierne nahor. To je najlepší spôsob, ako ochladiť teplý vzduch stúpajúci nahor.
Ventilátory, ktoré pracujú mimoriadne ticho - alebo dokonca ticho ako šepot - to uvádzajú aj v podrobnostiach o výrobku. Napríklad Hunter sa spolieha na motory WhisperWind®, vďaka ktorým sú ventilátory ideálne na použitie v spálni. Dodávatelia ako Westinghouse, Starluna a Casafan tiež prikladajú veľký význam tichému chodu svojich ventilátorov. Lumories.sk Celkovo v obchode nájdete vysokokvalitné ventilátory, ktoré sa dajú ticho prevádzkovať.
Ventilátor môže v zásade bežať tak dlho, ako si želáte. Ak ho necháte zapnutý na zaspávanie počas teplého letného večera, môžete využiť aj praktickú funkciu časovača, aby nebol zapnutý celú noc. Tým sa šetrí elektrická energia a chráni životné prostredie.
Ak chcete, aby vám ventilátor dlho slúžil, mali by ste ho pravidelne čistiť. Dôvodom je, že prach z víriaceho vzduchu má tendenciu usadzovať sa na lopatkách rotora. Je dôležité, aby bol ventilátor pred čistením odpojený od napájania. Ventilátor sa potom môže vysunúť. V prípade potreby môžete kryt a listy rotora utrieť vlhkou handričkou. Ak je na ochranu lopatiek rotora namontovaná mriežka, jednoducho ju predtým odstráňte. Oplatí sa pozrieť si návod na obsluhu vežových ventilátorov. Tam sa dozviete, ako najlepšie otvoriť kryt, aby ste spotrebič vyčistili.
Ak sa listy rotora v letnom režime otáčajú proti smeru hodinových ručičiek (tzv. predná prevádzka), pod ventilátorom sa vytvára chladivý vánok. Vďaka tomu je pocitovo až o 8 stupňov chladnejšie. Vzduch v miestnosti tiež príjemne cirkuluje. Ak sa naopak lopatky otáčajú v smere hodinových ručičiek (zimná prevádzka alebo reverzná prevádzka), ventilátor rozvádza teplý vykurovací vzduch, ktorý sa hromadí pod stropom, cez steny do celej miestnosti. Mimochodom, v zimnej prevádzke nie je pod ventilátorom čerstvý vánok, a preto nehrozí prechladnutie.