Ktorý ventilátor kúpiť Praktické a pohodlné ventilátory na chladenie stlačením tlačidla
Nájsť dobrý ventilátor, ktorý vyhovuje vašim potrebám, priestoru a zariadeniu vášho domova, nie je vždy jednoduché. Preto je nevyhnutné dobré plánovanie. Pred kúpou ventilátora by ste si mali odpovedať na niekoľko otázok: mal by pracovať obzvlášť ticho, aby sa dal používať v spálni, mal by byť čo najmenší alebo sa dá namontovať na šikmú strechu, alebo by mal byť šikovne ovládateľný a mať veľa možností nastavenia? Vytvorte si svoj kontrolný zoznam s pomocou nasledujúceho sprievodcu nákupom.
Rôzne typy ventilátorov
Najdôležitejšie veci o ventilátoroch
Kedy má zmysel kúpiť ventilátor?
Ventilátor je užitočný počas celého roka. V lete príjemne chladí a v zime naopak zabezpečuje dobré rozloženie vykurovania, pretože teplý vzduch má tendenciu hromadiť sa na strope. Ventilátor je teda dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú znížiť náklady na vykurovanie. Ak chcete ventilátor využívať 365 dní v roku, uistite sa, že ventilátor, ktorý si chcete kúpiť, má zimnú funkciu.
Aké sú typy ventilátorov?
Stropné ventilátory sú pevne namontované a zapojené cez stropnú prípojku. Sú k dispozícii výlučne na chladenie a distribúciu vzduchu alebo s integrovaným svetlom na všeobecné osvetlenie. Ak hľadáte flexibilnejšiu možnosť, podlahové a stolové ventilátory sú presne to, čo potrebujete. Vďaka nabíjaniu batérií cez USB ich môžete vziať so sebou, kamkoľvek idete. A ak hľadáte dobrý, pekný a lacný ventilátor, máme pre vás dobrú správu: ventilátory sú dostupné za menej ako 100 eur.
Akým technickým detailom musím venovať pozornosť?
Dôležitým aspektom, ktorý treba zvážiť, je výkon, vhodnosť pre určitú veľkosť miestnosti, ako aj rôzne úrovne intenzity. Okrem toho je v závislosti od typu stropu potrebné venovať pozornosť hmotnosti. V prípade podlahových ventilátorov by mala existovať možnosť naklápania a oscilácie (pohyb hlavy ventilátora). Praktické sú aj podlahové ventilátory s nastaviteľnou výškou. Pokiaľ ide o možnosti ovládania, tie siahajú od vlečných reťazí až po aplikácie pre smartfóny.
Stropné ventilátory s osvetlením a bez osvetlenia Tichý režim pre spánok alebo prácu
Máte v strope len jednu elektrickú prípojku a neviete sa rozhodnúť, či ju použiť pre ventilátor alebo stropné svetlo? Potom si jednoducho vyberte svietidlo s ventilátorom. Existujú aj modely, pri ktorých si môžete pomocou diaľkového ovládania vybrať farbu svetla, napríklad pri Starluna. Do spálne sa odporúča tichý model, napríklad s motorom WhisperWind®, ako je Hunter. V závislosti od veľkosti miestnosti by ste mali venovať pozornosť vhodnému priemeru ventilátora. Nasledujúci prehľad poskytuje dobrú orientáciu:.
Malá izba
Napr. izba pre hostí:.
< 3 x 3 m
Ø: 76 - 122 cm.
Habitación mediana
P.ej. la sala de estar:
< 6 x 6 m
Ø: 127 - 137 cm
Veľká miestnosť
Napr. podkrovie:
> 6 x 6 m
Ø: od 142 cm.
Chladný vánok vďaka stolným ventilátorom Pohodlie, že si ho môžete vziať kamkoľvek so sebou
Stolné ventilátory sú naozaj užitočné, keď nečakane príde horúčava. Dajú sa uviesť do prevádzky ihneď bez akejkoľvek námahy pri inštalácii: stačí ich zapojiť do elektrickej zásuvky a hneď si začnete užívať chladný vzduch. Malé ventilátory sú obľúbené najmä v kanceláriách a úradoch, ale aj v obývacích izbách alebo kuchyniach. Okrem sviežosti môžu ventilátory dodať miestnosti aj nádych štýlu, ako napríklad modely Casafan v retro elegantnom štýle..
Cielené chladenie pomocou podlahových ventilátorov Od koncentrovaného prúdenia vzduchu k oscilácii
Podobne ako stolové ventilátory, aj podlahové ventilátory ponúkajú väčšiu flexibilitu ako stropné ventilátory, pretože na ich používanie stačí mať v blízkosti elektrickú zásuvku, a to buď ich nasmerovaním na určitý priestor, alebo ich osciláciou vo väčšom okruhu. Príjemný vánok tak môže využívať napríklad niekoľko ľudí v kancelárii. Podlahové ventilátory sú zvyčajne aj výškovo a uhlovo nastaviteľné. To isté platí aj pre takzvané vežové ventilátory, ktoré možno tiež nastaviť na osciláciu.
Inteligentné ventilátory Pohodlie vďaka všestrannému ovládaniu
V súlade s dobou možno ventilátory inteligentne ovládať: pomocou diaľkového ovládania alebo aplikácie. Rýchlosť a smer otáčok možno pohodlne nastaviť prostredníctvom aplikácie. Ak ventilátor funguje aj ako lampa, jednoduchým kliknutím možno dokonca nastaviť farbu svetla. V prípade potreby možno ventilátor ovládať aj hlasom. Ďalšia možnosť: ak to výrobca poskytuje, môžete svoj tradičný ventilátor zmeniť na inteligentný model inštaláciou rádiového prijímača.
Ventilátory s triedou ochrany IP Čerstvý vzduch vo vonkajšom salóniku
Ak ani to najtmavšie miesto v záhrade neposkytuje v lete potrebný chlad, je čas nainštalovať do vonkajšej obývačky ventilátor. S minimálnou triedou ochrany IP44 možno stropné ventilátory, napríklad od Westinghouse, ľahko nainštalovať do krytých priestorov záhrady. A tí, ktorí sa chcú ochladiť len dočasne, si môžu, samozrejme, vziať stolový ventilátor do záhrady.
OTÁZKY A ODPOVEDE: Často kladené otázky o ventilátoroch
V prvom rade je dôležité objasniť, akým potrebám a priestorovým podmienkam by mal byť ventilátor prispôsobený. Ak sa nechcete starať o inštaláciu, vyberte si stojanový ventilátor, ktorý si vyžaduje len elektrickú zásuvku. Ak chcete ušetriť miesto na podlahe a zároveň využiť zimnú funkciu, vyberte si stropný ventilátor, ktorý umožňuje meniť orientáciu otáčania lopatiek. Ak chcete použiť rovnakú stropnú zásuvku pre ventilátor aj celkové osvetlenie, odporúčame zvoliť ventilátor so zabudovaným LED osvetlením. A ak chcete ventilátor zapojiť do systému inteligentnej domácnosti, nezabudnite túto možnosť vybrať počas procesu nákupu. Nakoniec nezabudnite, že ak chcete ventilátor používať vo vonkajších priestoroch, budete potrebovať ventilátor s vhodným stupňom ochrany rovnakým alebo vyšším ako IP44.
V závislosti od veľkosti miestnosti je potrebné zvoliť aj priemer ventilátora. Pre malé miestnosti s rozlohou menšou ako 10 m² postačuje priemer 76 až 122 cm. Väčšie miestnosti do 35 m² znesú priemer 127 - 137 cm. A ak je väčšia, napr. do podkrovia, existujú aj ventilátory, napríklad od Westinghouse, s priemerom viac ako 250 cm..
Nie je možné všeobecne určiť, koľko wattov by mal mať ventilátor. Spotreba energie však závisí od rýchlosti ventilátora alebo otáčok za minútu. V prípade modelu, ktorý ponúka rôzne úrovne rýchlosti, sa spotreba energie zvyšuje s otáčkami. Na karte výrobku je okrem iných informácií uvedený aj výkon vo wattoch v závislosti od rôznych úrovní otáčok, napr. výkon: 60/45/40 wattov; otáčky: 175/135/85 otáčok za minútu.
Ventilátor je užitočný, ak v lete nemáte k dispozícii potrebné chladenie a už nestačí otvoriť okná alebo sa ukryť na tienistom mieste v záhrade. Ventilátor so "zimnou funkciou" môže byť potrebný aj v chladnejších mesiacoch roka, keď sa teplý vzduch z vykurovacieho systému hromadí pod stropom a teplý vzduch je potrebné rozviesť do miestnosti, čím sa znížia náklady na vykurovanie.
Stolné ventilátory sú najvhodnejšie na chladenie konkrétneho priestoru, napr. pri stole. Podlahové ventilátory sa dajú individuálne nastaviť vďaka nastaviteľnej oscilácii a sklonu a zabezpečujú primeranú a osviežujúcu cirkuláciu vzduchu aj vo veľkých miestnostiach. Stropný ventilátor je z hľadiska chladiaceho účinku bezkonkurenčný: čím väčšia je miestnosť, ktorú chcete chladiť, tým väčší by mal byť jeho priemer. Jediné dodatočné náklady na stropné ventilátory: inštalácia v predstihu.
Na túto otázku je ľahké odpovedať v prípade stropných ventilátorov, pretože sa zvyčajne inštalujú do stredu miestnosti. Odpoveď však nie je taká jednoduchá v prípade stolových alebo podlahových ventilátorov. Platí pravidlo: ak je vonku príjemne chladno, môžete stojanový ventilátor umiestniť chrbtom k otvorenému oknu, aby nasával chladný vzduch a rozvádzal ho po miestnosti. Na druhej strane, ak je vonku už príliš horúco, umiestnite ventilátor na iné miesto v miestnosti. V závislosti od intenzity, s akou chcete byť ochladzovaní, ho môžete nechať kmitať alebo ho zablokovať.
Na lepšiu cirkuláciu vzduchu v lete je najlepšie umiestniť ventilátor v stojacej polohe s hlavou mierne nahor. Takto sa najlepšie ochladí horúci vzduch stúpajúci k stropu miestnosti.
V podrobnostiach o výrobku uvádzame ventilátory, ktoré pracujú mimoriadne ticho - dokonca aj pri hlasitosti šepotu. Hunter sa napríklad spoliehajú na motory WhisperWind®, vďaka čomu sú ventilátory veľmi vhodné na použitie v spálni alebo v pracovnej oblasti. Dodávatelia ako Westinghouse, a Casafan tiež prikladajú dôležitosť tichej prevádzke svojich ventilátorov. V našom obchode nájdete širokú ponuku tichých ventilátorov.
Ventilátor môže v podstate bežať tak dlho, ako chcete. Ak ho spustíte počas teplej letnej noci na spanie, môžete využiť aj praktickú funkciu časovača, aby nepracoval celú noc. Tým sa šetrí elektrická energia a chráni životné prostredie.
Aby ste sa mohli z ventilátora tešiť dlhé roky, je potrebné ho pravidelne čistiť. Na lopatkách rotora sa totiž usadzuje prach z víriaceho vzduchu. Je dôležité, aby bol ventilátor pred čistením odpojený od napájania. Takto ho môžete čistiť aj pomocou vysávača. V prípade potreby môžete kryt a lopatky rotora vyčistiť vlhkou handričkou. Ak je mriežka na ochranu lopatiek rotora, jednoducho ju predtým odstráňte. V prípade vežových ventilátorov je najlepšie pozrieť si návod na použitie, pretože tam nájdete informácie o najlepšom spôsobe otvorenia krytu na vyčistenie jednotky.
Keď sa listy rotora v letnom režime otáčajú proti smeru hodinových ručičiek (takzvané otáčanie dopredu), vytvára sa chladivý vánok. Tým sa teplota v miestnosti zníži až o 8 stupňov. Okrem toho umožňuje príjemnú cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Na druhej strane, ak sa lopatky otáčajú v smere hodinových ručičiek (zimný režim alebo reverzný režim), ventilátor rozvádza teplý vykurovací vzduch, ktorý sa hromadí pod stropom. V zimnom režime mimochodom pod ventilátorom nefúka chladný vietor, a preto nehrozí prechladnutie.